Sports Fixtures & Results

Fixtures This Week:

Wednesday 21st November 2018

Netball (Girls)

Lymm High School v Wilmslow High School

(Y7, Y8, Y9, Y10, Y11)

AWAY

15.00

est departure from Wilmslow 17:00

Hockey ( Girls)

Lymm High School v Wilmslow High School

(Seniors)

AWAY

14.30

Football (Girls)

Lymm High School v Sir William Beaumont

(Y8 Warrington Comp.)

AWAY

15.30

est departure from Beaumont 17:00

Football (Boys)

Lymm High School v Wellington

(1st XVI)

HOME

14:00

Lymm High School at Tarporley High School

(Y8)

AWAY

15.30

Est departure from Tarporley – 16.00

Saturday 24th November 2018

Rugby (Boys)

Lymm High School v Audenshaw School

(1stXV, 2ndXV, U15’s, U14’s, U13’s, U12’s) at Lymm RFC

AWAY

10.00

Results 2017-18

LHS scores are shown first.

09.05.18 - Great Sankey High School (Warrington Schools Cup Final)

Y7: L 1 – 2 (Pens)

08.05.18 - Birchwood High School (Warrington Schools Cup Final)

Y10: W 6 – 0

08.05.18 - Birchwood High School (Warrington Schools Cup Final)

Y11: L 0 – 2

25.04.18 - Great Sankey High School

Y7: D 2-2

Y8: L 0-4

06.04.18 - Spanish Sports Tour

U13 v Nastic Inf: L 4-6

U14 v Mas Iglesias: W 9-0

U14 v Salou Inf: W 4-3

22.03.18 Birchwood High School

Y8: L 1-2

21.03.18 Beamont Academy

Y8: W 7-3

Y10: W 5-1

21.03.18 MGS Tournament

Y7 – Runners Up

20.03.18 All Hallows (Semi Final CC)

Y10: L 0-3

14.03.18 Birchwood High School

Y11: W 2-0

Y10: W 3-0

Y9: W 3-2

Y7: W 4-0

07.03.18 8/side Competition (Manchester Grammar School)

U15’s – reached Plate Final

07.03.18 Wilmslow High School (Semi-Final CC)

1st XI: L 0-3

24.01.18 Wade Deacon High School (R3 CC)

U13: L 2-7

04.01.18 Halewood Academy (R5 ESFA)

Y10: L 2-5

19.12.17 Whitby H.S. (QF CC)

1xl: W 3-2

14.12.17 Christleton High School (R4 CC)

Y10: W 3-2

05.12.17 Tytherington High School (R2 CC)

1st XI: W 5-2

05.12.17 North Liverpool Academy (R4 ESFA)

Y10: W 2-1

28.11.17 Congleton High School (R3 CC)

Y9: L 3-4

29.11.17 Sale Grammar School

1st XI: L 2-4

23.11.17 Bishop Heber High School (R3 CC)

U15: W 5-0

17.11.17 Fallibroome Academy (R3 ESFA)

Y10: W 4-1

16.11.17 Fred Longworth High School (R3 ESFA)

Y7: 4-5 (PENS)

15.11.17 Stretford Grammar School

1st XV: W 9-0

08.11.17 St Ambrose College

1st XI: W 2-0

08.11.17 Malbank High School (R2 CC)

Y8: W 4-1

01.11.17 Penketh High School

Y9: L 3-5

Y8: W 1-0

Y7: W 8-0

19.10.17 Brine Leas High School (R1 CC)

U18: W/O

18.10.17 Bolton School (R2 ESFA)

Y7: W 8-0

17.10.17 St Matthews High School Manchester (R1 ESFA)

Y11: L 1-3

18.10.17 King's Academy

Y8: W 3-1

Y9: W 7-2

11.10.17 Brine Leas High School (R1 CC)

Y11: L 2-3

11.10.17 Culcheth High School

Y9: W 6-3

Y8: W 3-2

Y7: W 5-3

10.10.17 Manchester Grammar School (R2 ESFA)

Y10: W 4-2

10.10.17 Great Sankey High School (R2 ESFA)

Y8: L 1-7

04.10.17 King's Chester

1st XI: D 2-2

03.10.17 St Monica's Catholic High School (R1 ESFA)

Y7: W 3-2

02.10.17 St Gregory's Catholic High School

Y8: L 1-3

Y7: W 9-0

27.09.17 Knutsford High School (R1 ESFA)

1st XI: L 1-5

26.09.17 Bridgewater High School

Y11: W 3-1

Y9: L 1-7

Y8: L 3-5

Y7: D 3-3

26.09.17 Cheadle High School (R1 ESFA)

Y10: W 4-0

25.09.17 St Peter's Catholic High School (R1 ESFA)

Y9: L 2-4

20.09.17 Altrincham Grammar School

1st XI: L 0-8

2nd XI: L 2-4

19.09.17 Sir Thomas Boteler

Y10: W 9-0

Y7: W 9-2

13.09.17 Manchester Grammar School

1st XI: L 0-2

U15: W 4-1

U14: L 2-4

26.03.18 Bridgewater High School - Semi-Final CC

U14’s: L 1-2

13.03.18 Level 3 School Games - Cheshire Finals

U12’s – 4th

U15’s – 3rd

12.03.18 Wilslow High School (R3 CC)

U14’s W 6-1

15.02.18 Warrington Tournament

U14 ‘A’ – 3rd

U14 ‘B’ – 4th

08.02.18 Warrington Tournament

U12 ‘A’ – 1st

U12 ‘B’ – 3rd

05.02.18 The Grange (R2 CC)

U14: W 6-1

08.01.18 Friary School Cannock (R5 ESFA)

U15: L 0-7

28.11.17 Castlebrook High School (R4 ESFA)

U13: L 6-8

24.11.17 Thomas Telford High School (R1 ESFA)

U12: L 0-12

23.11.17 Flixton Girls School (R4 ESFA)

U15: W 2-0

20.11.17 Great Sankey High School (R3 CC)

U13: L 1-5

13.11.17 William Howard High School Cumbria (R3 ESFA)

U15: W 3-1

07.11.17 Fairfield High School (R3 ESFA)

U13: W 5-3

31.10.17 Alsager High School (R1 CC)

U14: W 7-0

10.10.17 Wilmslow High School (R1 CC)

Y8: W 10-1

29.09.17 Manchester C H Academy (R1 ESFA)

U13: W 14-0

28.09.17 All Hallows Salford (R1 ESFA)

Y10: W 12-0

25.09.17 St Margaret Mary College Australia

1st XI: W 7-0

22.03.18 Wellington (Mixed)

U14: W 8-1

16.11.17 St Ambrose College

U14: L 0-3

22.03.18 Mixed Hockey - Wellington School

U14s: W 8-1

02.11.17 Falibroome Academy

U16: W 6-1

19.11.17 King's School Chester

U14: L 0-6

03.10.17 Altrincham Grammar School

U16: L 1-8

12.10.17 Sandbach School

U14: L 1-6

28.09.17 King's Chester

U16: L 0-7

22.03.18 Wellington (Mixed)

U14: W 8-1

14.03.18 Cheshire Finals

U18s: 4th

08.03.18 Loreto 'B'

U12: D 0-0

08.03.18 Loreto Grammar School

U12’A’: L 1-4

U12’B’: D 0-0

31.01.18 Hartford High School

U14s: W 7-0

24.01.18 Alderley Edge

U15: W 4-0

28.11.17 Loreto College (A)

U12: L 1-3

28.11.17 Loreto College (B)

U12: L 0-4

14.11.17 Loreto Grammar School

U14: L 1-2

08.11.17 Loreto College

U13: L 0-3

08.11.17 King's Chester (Cheshire Tournament)

U19: L 0-2

08.11.17 Wilmslow High School (Cheshire Tournament)

U19: W 1-0

03.10.17 Wellington School

U13: W 4-2

27.09.17 The Grange (Nationals)

1st XI: L 0-2

27.09.17 Kings Macclesfield (Nationals)

1st XI: D 0-0

20.09.19 Hartford High School

U16: W 3-0

10.03.18 Cheshire Tournament County Finals

U12: 5th

U13: 6th

U14: 5th

07.03.18 Wilmslow High School

Seniors: L 16-42

10.03.18 Cheshire County Tournament

Y7: 5th

Y8: 6th

Y9: 5th

06.03.18 Altrincham Grammar School

Y11: W 21-16

06.03.18 Sale Grammar School

Y8B: W 12-2

Y7B: W 19-3

Y7C: W 8-2

28.02.18 Sale Grammar School

Y7: L 10-11

Y8: W 19-1

14.02.18 Bridgewater High School

Y7: W 16-15

Y8: W 17-15

Y9’A’: L 12-24

Y9’B’: L 4-12

07.02.18 Cheshire Finals

U19’s: 3rd

01.02.18 King's Chester

Y9: W 13-7

31.01.18 Sale Grammar School

Seniors: W 55-4

30.01.18 Loreto Grammar School

Y7 A: L 4-12

Y7 B: L 6-7

Y7 C: L 0-7

24.01.18 Bridgewater High School

Y7 A: W 13-9

Y7 B: W 12-4

Y8: W 14-9

Y9: W 12-6

11.01.18 St Bede's College

Y7 W: 20-6

Y9: W 14-11

Y11: L 14-19

10.01.18 Wilmslow High School

Y7 A: W 6-5

Y7 B: W 4-2

Y8 A: W 9-6

Y8 B: L 4-6

Y9: L 6-13

Y10: L 8-17

09.01.18 Sale Grammar School

Y7: W 18-4

Y8: D 5-5

06.12.17 Wilmslow High School

Y7A: L 3-4

Y7B: W 5-4

Y8A: L 1-3

Y8B: W 6-2

Y9: W 6-4

Y10: W 16-11

Y11: L 5-30

06.12.17 The Grange

Seniors: W 34-30

28.11.17 Kings School Chester (A)

Y8: L 13-15

28.11.17 Kings School Chester (B)

Y8: W 10-5

18.11.17 Nationals (Cheshire Round)

U14: 8th

16.11.17 Altrincham Grammar School

Y9: W 17-11

Y8: L 7-9

13.11.17 King's Chester

Y9: L 6-35

01.11.17 Wilmslow High School

Senior A: L 23-39

Senior B: L 13-18

07.10.17 Cheshire County Cup

Y11: 9th

Y10: 3rd

04.10.17 Kings Chester

Senior A: L 19-22

Senior B: L 11-25

04.10.17 Altrincham Grammar School

Y11: L 19-36

Y10: 5-18

Y9: W 19-16

Y8: W 20-14

03.10.17 Wellington School

Y9: W 18-6

Y7 A: W 20-1

Y7 B: W 17-0

28.09.17 St Bede's

Y9: W 16-10

Y8: W 15-12

Y7: W 17-12

27.09.17 St Bede's College

Seniors: W 33-13

25.09.17 St Margaret Mary College Australia

Senior A: L 20-32

Senior B: L 10-34

19.09.17 The Grange

Y9: L 12-18

Y10: D 19-19

Y11: L 15-18

12.09.17 Bridgewater High School

Y9: L 9-18

Y8: W 13-10

10.05.18 Warrington Skytry 9's Competition

U13: Group Stage

18.05.18 Warrington Skytry 9's Competition

U14: Group Stage

28.03.18 Cheshire 'Sevens'

U14s

Group: 2nd

Plate: 3rd

27.03.18 Cheshire 'Sevens'

U13s

Group: 2nd

Plate: 4th

22.03.18 Cheshire 'Sevens'

Y12s: 4th

08.03.18 Audenshaw 'Sevens'

U15s: reached Plate Final

07.03.18 Cheshire 'Sevens'

U18s: reached Group Stage

30.01.18 Wellington School

U13’s: Won

U12’s: Won

09.12.17 Wirral Grammar School (Final Cheshire Cup)

1st XV: W 10-9

02.12.17 Calday Grange

U15: W 31-19

02.12.17 Calday Grange (A)

U12: Lost

02.12.17 Calday Grange (B)

U12: Lost

29.11.17 Wilmslow High School (SF CC)

Ist XV: W 12-5

23.11.17 St John Fisher (NW Rugby League Final)

U14: L 0-54

21.11.17 Cheshire Festival

U12: 7th

18.11.17 Wirral Grammar School

2nd XV: L 15-25

U15: L 14-43

U14: Abandoned (injury)

U13: Lost

14.11.17 Stockport Grammar School (R2 CC)

1st XV: W 57-7

11.11.17 St Ambrose College

1st XV: L 7-15

2nd XV: L 0-43

U15: L 20-32

U14: L 0-35

U13A, U13B, U12A & U12B: Lost

08.11.17 Wirral Grammar School (R4 NW)

1st XV: L 24-34

02.11.17 St Cuthbert's (Rugby League)

U14: W 34-30

02.11.17 Oxford School (B)

U13: Won

02.11.17 Cokethorpe School (A)

U13: Won

14.10.17 Stockport Grammar School

2nd XV: W 44-37

U15: L 19-38

U14: L 0-50

U13A: L 15-50

U13B: L 0-50

U12A: W 15-5

U12B: L 10-20

12.10.17 Cheadle Hulme School (R1 CC)

U16: L 10-32

12.10.17 RGS Lancaster (R2 NWC)

U15: L 10-24

11.10.17 AKS Arnold Lytham (R3 NW)

1stXV: W 36-0

07.10.17 Liverpool College

1stXV: W 33-26

U15: W 47-0

U14: W 50-0

U13: W 50-5

U12: W 50-5

04.10.17 Calday Grange (CC)

1st XV: W 27-21

03.10.17 Standish High School (Rugby League N/W County Cup)

Y9: L 16-56

30.09.17 Wilmslow High School

1st XV: L 12-20

2nd XV: L 5-15

U15: L 7-22

U14: W 52-0

U13: W 30-15

U13 B: W 35-5

U12: W 50-0

28.09.17 Birkenhead School (R1 NW)

U15: W 54-12

26.09.17 Altrincham Grammar School

U14: D 10-10

U13: L 20-35

U12: L 20-40

23.09.17 Adams Grammar School

1st XV: L 26-33

2nd XV: L 0-22

U15: L 19-24

U14: L 19-26

U13: L 15-25

20.09.17 The Grange 1st XV

U16: W 3-0

20.09.17 Audenshaw (R2 NWV)

1st XV: W 29-6

16.09.17 Sandbach High School

1st XV: W 31-19

U15: W 48-5

U14: L 0-50

U13 A: W 50-10

U13 B: W 50-20

U12 A: W 40-0

U12 Dev: W 20-15

14.09.17 Fallibroome Academy (R1 Natwest)

1st XV: W 50-3

12.09.17 Bridgewater High School

Y10: W 24-17

Y11: L 0-17

Y9: L 12-19

Y8: L 10-30

09.09.17 The Grange

Y7: W 30-0

Y8: L 10-35

Y9: L 10-35

06.09.17 Cheadle High School

1st XV: W 50-7

18.05.18 Sale Grammar School (Team Tennis)

U13: W 8-4

24.05.18 Altrincham Grammar School (Glanville National Cup)

U18: L 4-8

11.05.18 Calday Grange (Team Tennis)

U13: L 0-6

U15: L 1-5

08.05.18 Altrincham Grammar School

U13: L 2-4

U15: W 4-3

16.05.18 Altrincham Grammar School (Team Tennis)

U15: L 4-8

13.06.18 Loreto Grammar School

Y7’A’: L 16-22

Y7’B’: L 15-21

19.06.18 Loreto Grammar School

Y9/10: L 0-8

20.06.18 Loreto Grammar School

Y8’A’: W 24-16

Y8’B’: L 9-19

14.05.18 Queen's Chester (Team Tennis)

U15: W 7-6

09.05.18 Wirral Grammar School (Team Tennis)

U15: W 8-4

U13: L 2-10

03.05.18 Loreto Grammar School (Team Tennis)

U13s: L 2-6

30.04.18 Merchant Taylors (R1 National Cup)

All Years: L 2-10

17.11.17 National Finals

U13: 5th

12.10.17 Bolton School (Regional Semi-Final National Cup)

U13: W 4-3

10.05.18 North West Finals

U15: Quarter Finals

14.12.17 Sir Thomas Boteler

U13: L 9-15

12.03.18 Level 3 School Games - Cheshire Finals

U15s: Won

07.12.17 Great Sankey High School (Warrington Tournament)

U15: W 14-1

07.12.17 Sir Thomas Boteler (Warrington Tournament)

U15: W 9-6

10.05.18 North West Finals

U15: 3rd

17.05.18 North West Finals

U13: 4th

23.04.18 Cheshire County Tournament

U13 – Won

14.12.17 Sir Thomas Boteler

U13: W 10-1

12.03.18 Level 3 School Games - Cheshire Finals

U15s: Won

07.12.17 Great Sankey High School (Warrington Tournament)

U15: W 15-1

07.12.17 Sir Thomas Boteler (Warrington Tournament)

U15: W 19-1

10.05.18 Round 1 ESAA

Inters: Won

Juniors: 7th

07.06.18 Warrington School Championships (Boys & Girls)

Y7 – 11: Overall Winners

18.06.18 Round 2 ESAA Regional 'B' Final

Inters Y9-10: Won

18.06.18 Round 2 ESAA Regional 'B' Final

Inters Y9-10: 8th

07.06.18 Warrington School Championships (Boys & Girls)

Y7 – 11: Overall Winners

10.05.18 Round 1 ESAA

Inters: 2nd

Juniors: 8th

14.03.18 Level 3 School Games - Cheshire Finals

U12s: 7th

16.03.18 Level 3 School Games - Cheshire Finals

U15s: 2nd

14.05.18 Tytherington High School (R1 Cheshire Cup)

U14: L

LHS – 106-7

TYTH – 110-4

24.05.18 Bramhall High School (Quarter Final Cheshire Plate)

U14: L

LHS – 94-7

BHS- 96-4

14.06.18 Tytherington High School (Semi Final Cheshire Plate)

Y7: W

LHS – 127-1

TYTH – 80-6

27.06.18 The Grange

Y8: L

LHS – 105-5

GRA – 106-3

28.06.18 Holmes Chapel (Final Cheshire Plate)

Y7 L

LHS – 97-8

HCH 97-7

05.07.18 Poynton High School (Cheshire Plate Semi Final)

Y8: L

LHS – 66

PHS – 133

11.07.18 Wilmslow High School

Y7/8: W 18-15.5

16.03.18 Level 3 School Games - Cheshire Finals

U15s: Won